Booking.com

Chorwacja samochodem – ceny winiet, przepisy drogowe cz.1

100%x280

Chorwacja to przepiękny kraj położony na pograniczu Europy Środkowej i Południowej. Od kilkunastu lat cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów z Polski. Wybierając Chorwację mamy pewność, że pogoda będzie ciepła i słoneczna, jadąc bowiem nad Bałtyk nigdy nie wiemy jaką aurę zaoferuje nam Pomorze.

Sposobów na transport jest kilka. Jedni wybierają samolot, inni autokar, co sprytniejsi podróżnicy – carpooling.  Są też turyści, którzy jadą do Chorwacji samochodem.

Chorwacja_ceny winiet

Państwa na trasie

Planując wakacje w Chorwacji i podróżując tam samochodem należy zapoznać się z informacjami na temat dróg i krajów, przez które będziemy przejeżdżać. Jadąc z Polski do Chorwacji możemy wybrać różne warianty w zależności od tego, z którego miejsca w Polsce wyruszamy. Podróż odbywa się przez takie państwa:  Austrię, Czechy, Niemcy, Słowację, Słowenię, Węgry. Oczywiście jest to kolejność alfabetyczna, a kierowcy sami wybierają długość tras i kraje, przez które chcą jechać.

AUSTRIA

Opłaty

Ceny kształtują się w następujących sposób.

  1. 8,70 Euro za 10 dni
  2. 25,30 Euro za dwa miesiące
  3. 84,40 Euro za rok

Brak winiety kosztować nas będzie 120 Euro. Nienaklejenie jej na szybę, a tylko umieszczenie za szybą skutkuje mandatem 240 Euro. W przypadku nie uiszczenia opłaty od razu jej wysokość może zostać zwiększona nawet do 400 Euro. Naklejkę należy umieścić na przedniej szybie w widocznym miejscu.

Przepisy ruchu drogowego

Samochody na terenie zabudowanym mogą poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h na terenie zabudowanym i 100 km/h poza terenami zabudowanymi. Na autostradach dopuszczalna prędkość jazdy wynosi 130 km/h. Austria zrezygnowała z obowiązku jazdy z włączonymi światłami przez cały rok, ale w okresach słabej widoczności światła mijania powinny być włączone.

Chorwacja_przepisy_drogowe

CZECHY

Opłaty

Opłaty winietowe za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych wynoszą:

  1. 310,00 koron za 10 dni;
  2. 440,00 koron za 1 miesiąc;
  3. 1500,00 za roczny przejazd.

Winietkę należy umieścić na przedniej szybie, pamiętając o tym, aby (jeśli takowe posiadamy) usunąć stare winiety z poprzedniego roku. Nie usunięcie starych naklejek grozi mandatem.  Dodatkowo, kupon który otrzymujemy przy zakupie winiety, trzymamy do ewentualnej kontroli. Brak kuponu, pomimo naklejki – traktowany jest jako brak winiety.

Przepisy ruchu drogowego

Aby przejechać przez Czechy bez mandatu bezwzględnie stosujemy się do znaków drogowych, zachowując odpowiednią prędkość, czeska policja bowiem bardzo konsekwentnie karze kierowców za minimalne przekroczenie dopuszczalnej prędkości na drodze. W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Czeskie prawo nakazuje używania świateł przez cały rok oraz jazdę z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Dopuszczalna prędkość jazdy po autostradach na terenie Republiki Czeskiej to 130 km/h, 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 90 km/h poza terenem zabudowanym. Jazda pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających grozi pozbawieniem wolności nawet do 3 lat. Podczas jazdy, podobnie jak w Polsce istnieje całkowity zakaz rozmowy przez telefon. Kierujący autem  mogą korzystać tylko i wyłącznie z zestawu słuchawkowego.

NIEMCY

Opłaty

Nie ma opłat za używanie dróg.

Przepisy ruchu drogowego

Jak w większości krajów UE obowiązuje zakaz rozmawiania przez komórkę bez zainstalowanego zestawu głośnomówiącego. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, na pozostałych drogach – 100 km/h. Autostrady i drogi szybkiego ruchu nie mają ujednoliconych limitów prędkości. Na części z nich, oznaczonych kolorem niebieskim, ograniczenie wynosi 130 km/h. Na pozostałych możemy się spotkać z limitem do 140 km/h. Holowanie uszkodzonego pojazdu na autostradzie może odbywać się z maksymalną prędkością 80 km/h.

Już niedługo kolejne kraje: Słowenia, Słowacja i Węgry.

|