Booking.com

Jak podróżować z dziećmi?

100%x280

Rozpoczynamy cykl artykułów dot. podróżowania z małymi dziećmi. Dzięki naszym wpisom będziecie mogli upewnić się, że odpowiednio przygotowaliście się do podróży! Zaczynamy od wymaganych dokumentów.

Zadbaj o dokumenty!

Aby podróż z dzieckiem była udana, należy odpowiednio wcześniej przygotować się do niej unikając w ten sposób niepotrzebnego stresu związanego z formalnościami.  Planując podróż z dzieckiem należy rozpocząć od przygotowania dla niego  dokumentów.

Jeśli w grę wchodzą kraje Unii Europejskiej naszą podróż należy rozpocząć od Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy gdzie  złożymy wniosek o dowód osobisty naszego malucha. Należy pamiętać, że przy formalnościach związanych  z uzyskaniem  dowodu muszą brać udział zarówno oboje rodziców jak i dziecko.  Jeśli natomiast nasza podróż wybiega poza granice Unii Europejskiej kroki kierujemy w stronę odpowiednich instytucji wydających paszporty. Należy pamiętać, że tego typu dokumenty  należy załatwiać odpowiednio wcześniej ze względu  na  dość długi czas oczekiwania. Czas ten jeszcze może wydłużyć się  w okresie letnim.

Jeśli już posiadamy odpowiednie dokumenty należy bezwzględnie sprawdzić datę ich  ważności. W przypadku, kiedy wychowujemy samotnie dziecko, koniecznie musimy mieć przy sobie dokument potwierdzający taki stan.

Należy tez pamiętać, że niektóre państwa wymagają, aby paszport był ważny co najmniej przez kolejne 3 lub 6 miesięcy.

Bądźmy przezorni – ubezpieczmy siebie oraz dziecko na podróż – wtedy nie będziemy się musieli martwić o koszty ewentualnych porad lekarskich.

 

|