Booking.com

Najpiękniejsze fiordy w Norwegii

100%x280

Norwegia to piękny, niesamowity kraj, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością turystów z całego świata. Czy wiesz, że w Norwegii jest około 1190 fiordów? Które z nich są najpiękniejsze?

Czym są fiordy?

Fiordy to swego rodzaju głęboka zatoka, która mocno wcina się w głąb lądu. Cechą charakterystyczną są strome brzegi. Bez wątpienia fiordy są cechą charakterystyczną Norwegii. Ciekawostką jest to, że ten element krajobrazu możemy spotkać także w Szkocji, Grenlandii, Islandii, Nowej Zelandii, Chile i na Alasce.


Booking.com

Które fiordy warto zobaczyć?

Nærøyfjord

Jest to bez wątpienia najbardziej spektakularny fiord na świecie. Jego wyjątkowość została doceniona przez UNESCO, wpisując go na Listę Światowego Dziedzictwa. Fiord w najwęższym miejscu ma 250 metrów szerokości i otoczony jest wysokimi górami. Jeśli chcesz na własne oczy zobaczyć ten cud natury to masz szansę. Praktycznie przez cały rok odbywają się rejsy po tym fiordzie.

Geirangerfjord

To kolejny fiord, który znajduje się na liście UNESCO. Znajduje się on w sąsiedztwie gór i malowniczych wodospadów o niepowtarzalnych nazwach jak Ślubny Welon i Siedem Sióstr. Najlepiej widoki podziwiać ze statku, który zabiera turystów w rejs.

Sognefjord

Jest to najdłuższy fiord na świecie. Ma długość 204 km i w najgłębszym miejscu osiąga 1308 metrów. Sognefjord znajduje się na północ od miasta Bergen. Turyści w tym miejscu mogą liczyć na wiele atrakcji. Zwiedzając fiord warto również w okolicy zobaczyć największy lodowiec w Europie-Jostedalsbreen oraz najwyższy szczyt w Norwegii- Galdhøpiggen, który ma 2469 m n.p.m.

Hardangerfjord

Ten fiord nazywany przez mieszkańców jest jako Królowa Fiordów. Liczy 179 km i swój bieg rozpoczyna od Oceanu Atlantyckiego, a kończy przy górskim płaskowyżu Hardangervidda. To co wyróżnia ten fiord od innych to niskie góry, które pokryte są zielenią.

Lysefjord

Lysefjord leży 35 km od Stavanger. Charakteryzuje się malowniczym krajobrazem oraz klifem-Preikestolen. Jest to niemal pionowa skała o wysokości 600 metrów. Z tego miejsca można bez przeszkód można podziwiać piękno otoczenia.

Źródło: www.norwegofil.pl

|