Booking.com

Podróżowanie w ciąży

100%x280

Ciąża to szczególny okres w życiu  kobiety. Ponieważ ciąża nie jest chorobą i jest to jak najbardziej naturalny stan, nie należy rezygnować z wielu rzeczy, które nie są niebezpieczne. Kobiety, które spodziewają się dziecka chodzą normalnie do pracy, wyjeżdżają na urlopy, gotują i sprzątają, często opiekując się dodatkowo dziećmi.

Robią wszystko tak samo jak przed ciążą tyle, że są  bardziej ostrożne. Wszystko zależy od samopoczucia przyszłej mamy. W przypadku, kiedy kobiety spodziewające się dziecka chcą odbyć podróż, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, aby dobrze się do tej podróży przygotować.

Pierwszym krokiem przed wyruszeniem w podróż jest szczegółowa ocena stanu zdrowia kobiety ciężarnej, ocena ta musi uwzględniać wszystkie informacje dotyczące dotychczasowego przebiegu ciąży. Należy też bezwzględnie sprawdzić dostęp do placówek położniczych w miejscu, do którego wyruszamy. Wiedza kobiet na temat poszczególnych trymestrów powinna być szczegółowa i dość obszerna. Należy bowiem wiedzieć, że pierwszy trymestr ciąży jest najbardziej zagrożony poronieniem. W tym czasie również, kobiety maja często mdłości, a to nie ułatwia podróży. Z kolei w trzecim trymestrze, maluch w brzuchu mamy jest na tyle duży, że kobieta jest znacznie bardziej ociężała i ciężko jej długo siedzieć w pozycji siedzącej.

Dla przyszłych mam zatem najlepszym okresem do podróży jest drugi trymestr. W tym czasie istnieje mniejsze ryzyko poronienia, mamy czują się lepiej, zazwyczaj nie męczą już je mdłości.

Planując podróż samochodem należy pamiętać o częstych postojach, w celu wyprostowania ciała i zaczerpnięcia świeżego powietrza. Nie należy podczas otwierać okna, najmniejsze bowiem przeziębienie dla kobiety w ciąży może zakończyć się pobytem w szpitalu. Podróż samolotem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji może przyczynić się do powstania choroby zakrzepowo-zatorowej. Dlatego podczas podróży należy kilkakrotnie wstać, zginając i prostując nogi w kostkach.

Należy wiedzieć, że kobieta po 36 tygodniu ciąży może nie zostać wpuszczona na pokład samolotu. Są też lotniska, władze których wpuszczą przyszłą mamę, ale za okazaniem zaświadczenia od lekarza, iż ten nie ma przeciwwskazań do latania.

Najlepszą alternatywą do dłuższych podróży jest  autokar. Można tu zaczerpnąć świeżego powietrza, (przy postojach), i wyprostować się w czasie jazdy.

W żadnym przypadku kobieta nie może odbywać długich podróży, kiedy:

  1. ma zagrożoną ciążę;
  2. wcześniej poroniła;
  3. cierpi na przewlekłą chorobą (wady zastawkowe serca, ciężka anemia, zakrzepowe zapalenie żył);
  4. ma częste bóle brzucha.

Należy pamiętać, że farmakologiczne możliwości leczenia choroby lokomocyjnej u kobiet w ciąży są bardzo ograniczone. (popularny w Polsce Aviomarin jest przeciwwskazany do stosowania zarówno u kobiet w ciąży, jak i karmiących mam).

Warto także sprawdzić zakres ubezpieczenia podróży, aby w przypadku wizyt u lokalnych lekarzy mocno nie nadwyrężyć domowego portfela.

|