Booking.com

Prawa pasażerów linii lotniczych

100%x280

Tylko 10 procent polskich pasażerów lotniczych wie o swoich prawach, jednak tylko 2 procent z nich korzysta egzekwując odszkodowania.

Pasażerowie linii lotniczych nie dochodzą swoich praw

 

Klienci linii lotniczych mogą uzyskać od 250 do 600 euro odszkodowania za opóźnienie lotów. Pasażerowie dochodząc swoich praw napotykają jednak na duże utrudnienia ze strony linii lotniczych. Polscy turyści, albo oddają sprawę do odpowiednich instytucji, zajmujących się odszkodowaniami, albo rezygnują z walki o odszkodowanie.

Prawa pasażerów linii lotniczych

W przypadku anulowania lotu przewoźnik ma obowiązek:

  1. Zwrócić pełne koszty biletu w terminie do 7 dni;
  2. Zaoferować alternatywny lot w najwcześniejszym możliwym terminie, lub lot w innym terminie dogodnym dla pasażera;

Oprócz tego, pasażer ma prawo domagać się odszkodowania za w wysokości:

  1. do 250 euro w przypadku lotów do 1500 km,
  2. do 400 euro w przypadku lotów na dystansie 1500-3500 km,
  3. do 600 euro dla lotów dalszych.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przewoźnik na 14 dni przed planowanym lotem, poinformuje nas o zmianach. Odszkodowanie nie wypłaci się również, w przypadku, kiedy pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu w okresie od 2 tygodni do 7 dni przed planowanym czasem odlotu i równocześnie zaproponowano im zmianę planu podróży umożliwiającą im wylot nie wcześniej niż 2 godziny przed planowanym i przylot do miejsca docelowego nie później niż 4 godziny po planowanym. Kolejny wyjątek stanowi sytuacja, kiedy pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu w okresie krótszym niż 7 dni przed planowanym czasem odlotu i równocześnie zaproponowano im zmianę planu podróży umożliwiającą im wylot nie wcześniej niż 1 godzinę przed planowanym i przylot do miejsca docelowego nie później niż 2 godziny po planowanym. Jeśli odwołanie lotu nastąpi wskutek działania siły wyższej (to nie tylko warunki meteorologiczne uniemożliwiające dany lot, ale także zagrożenie bezpieczeństwa, destabilizacja polityczna, nieoczekiwane wady samolotu mogące wpłynąć na bezpieczeństwo lotu, a także strajki mające wpływ na działalność przewoźnika). Odszkodowanie odbywa się w formie pieniężnej, jednak jeśli pasażer wyrazi na to zgodę, przewoźnik zaoferuje np. voucher. Brak woli wypłacenia odszkodowania oznacza, że mamy prawo do złożenia reklamacji, a jeśli zostanie ona odrzucana, lub pozostanie bez odpowiedzi, skargę należy złożyć do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W przypadku wyczerpania procedury reklamacyjnej skargi rozpatruje Komisja Ochrony Prawa Pasażerów, która działa przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Idąc dalej – jeśli ULC pozostanie po stronie linii lotniczych, przekonani o swoich prawach – przygotowujemy się do procedury sądowej – cywilnej.

Należy też wiedzieć, że odwołanie lotu, nakłada na przewoźnika obowiązek zapewnienia pasażerom bezpłatnej opieki podczas oczekiwania na alternatywny lot. W przypadku braku opieki należy domagać się refundacji kosztów jakie ponieśliśmy w związku z oczekiwaniem na samolot. Należy pamiętać, że wydatki musimy odpowiednio udokumentować.  Dodatkowo aby zmniejszyć ewentualny stres można nasz wyjazd ubezpieczyć od kosztów rezygnacji z podróży lub opóźnienia lotu.

 

Źródło: www.fly4free.pl

|