Booking.com

Madera i drzwi do innego świata!

100%x280

Madera i drzwi do innego świata!

Drzwi na Maderze, należą do jednych z najważniejszych symboli a zarazem atrakcji wyspy. Słynne drzwi znajdują się się na Rua de Santa Maria. W przeszłości była to jedna z ulic, owianych bardzo złą reputacją. Rua de Santa Maria była kompletnie zrujnowana, a odsetek przestępstw był na bardzo wysokim poziomie.


Booking.com

 

Dzielna wraz z zbiegiem czasu  należała do jednej z najchętniej uczęszczanych przez turystów, a to za sprawą zarówno władz miasta Funchal jak i samych mieszkańców.  Władze postanowiły poddać rewitalizacji dzielnicę, pomimo, że funduszy nie wystarczyło na wszystko lokalni artyści wykazali się inicjatywą. Projekt został nazwany „Sztuką Otwartych Drzwi”, wszystko rozpoczęło się w 2010 roku. Głównym inicjatorem projektu był Jose Montero, który to doszedł do porozumienia z władzami. Rua de Santa Maria została pracownią artystów, gdzie podniszczone budynki służyły niczym płótna dla malarzy. Jednym z założeń projektu było nadawanie drugie życia starym i poniszczonym drzwiom. Tak zaczęły powstawać drzwi na Maderze, a ulica stała się główną przestrzenią pracy dla malarzy i grafików.

unnamed

Wraz z biegiem czasu, ulica stawała się coraz bardziej modna, drzwi na Maderze zostały symbolem dzielnicy, dla których ściągają obecnie tysiące turystów, chcących zobaczyć niezwykłe dzieła artystów wykonane nie tylko na drzwiach. Prace nie są ze sobą powiązane, każdy z artystów mógł pokazać prawdziwego siebie.

Spadek przestępczości, bliska odległość od centrum, natłok turystów chcących fotografować niesamowite dzieła, spowodował, że Rua de Santa Maria została ekskluzywną dzielnica, na której powstało wiele dobrych restauracji i hoteli. Drzwi na Maderze pozwoliły dzielnicy na wyjście biedy i przestępstw, a turyści przekraczają dotąd dotychczas niechętnie odwiedzaną Rua de Santa Maria.

unnamed-10

unnamed-1

unnamed-2

unnamed-3

unnamed-4

unnamed-5

unnamed-6

unnamed-7

unnamed-8

unnamed-9

|