Booking.com

Co zabrać zimą w góry?

100%x280

Góry zimą są piękne, ale zarazem bardzo wymagające. Nie wybaczają, gdy ktoś nie jest odpowiednio przygotowany do wędrówki. Wycieczka po zaśnieżonych szlakach powinna być starannie zaplanowana. Co zabrać ze sobą w góry zimą?

Podczas pieszych wycieczek w góry trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo. Bardzo dużo zależy od ekwipunku i kondycji fizycznej. Co warto zabrać ze sobą?

Obowiązkowo w góry powinieneś zabrać ze sobą mapę. Najlepiej taką, która jest już zalaminowana, dzięki czemu nie zmoczy się i będzie ciągle czytelna. Jak pokazują statystyki, duży procent zaginionych osób w górach stanowiły osoby, które nie miały ze sobą mapy. Kolejnym elementem jest kompas, który pomoże odnaleźć drogę podczas mgły i ciemności. Przyda się nawet ten najmniejszy. Najważniejsze, by pomógł on zorientować się w terenie.


Booking.com

Jednym z najbardziej przydatnych wynalazków jest odbiornik GPS, który sprawdza się w wielu sytuacjach. GPS w górach może się bardzo przydać. Telefony komórkowe są obecnie wyposażone w odbiornik GPS. Należy tutaj jednak pamiętać, że ciągłe używanie odbiornika może znacząco skrócić czas działania baterii. Nie zapominaj o dodatkowym zasilaniu i trzymaj telefon w miejscu niedostępnym dla wody i wilgoci.

Zimowa apteczka musi się trochę różnić od tej, które spełni swoje zadanie w lecie. W tej zimowej koniecznie musi znaleźć się folia NRC, koc termiczny i ogrzewacz chemiczny. Dużą popularnością cieszą się ogrzewacze jednorazowe o kilkunastogodzinnym działaniu. Oprócz tego w apteczce muszą znaleźć się plastry na obtarcia, tłusty krem oraz okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV, gdy będziesz wędrował w słonecznej pogodzie.

W góry oprócz odpowiedniego sprzętu trzeba również wziąć prowiant. Duży wysiłek fizyczny, odwodnienie i mała kaloryczność jedzenia sprzyja wychłodzeniu organizmu. By tego uniknąć zabierz ze sobą prowiant, który pomoże Ci się rozgrzać. Dobrym rozwiązaniem jest termos z gorącą herbatą z takimi przyprawami jak imbir, cynamon, kardamon, goździki. Termos owiń w rękawiczki lub dodatkowy polar i przechowuj w plecaku. Dzięki temu opóźnisz ostudzenie herbaty. W plecaku powinna znaleźć się także czekolada.

Jeśli jesteśmy przy prowiancie należy wyjaśnić jedno. Alkohol nie jest dobrym rozwiązaniem na rozgrzanie organizmu. Picie alkoholu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a transport ciepłej krwi w organizmie sprawia wrażenie rozgrzania. Gdy ten pierwszy efekt minie, zimna krew wraca do centrum organizmu co skutkuje dużą stratą ciepła. Nigdy nie pij alkoholu podczas górskich wędrówek ponieważ skończyć się to może tragiczne z powodu powtórnego wychłodzenia i błędnej oceny sytuacji, która wynika z pobudzenia alkoholem.

Wychłodzenie nie będzie Ci straszne, gdy będziesz ubrany w odpowiednio ciepłe ubranie. Podczas wędrówki noś w plecaku zawsze awaryjny ciepły polar, kurtkę, rękawiczki, skarpety. Zadbaj o to, by mrozy nie były straszne. Każdy zimowy wędrowiec nie może zapominać również o ochraniaczach zimowych takich jak stuptuty lub śniegowce.

Zimą w górach są niesamowite widoki. Niestety w tym czasie szybko zapada zmrok i robi się ciemno. Śnieg na szlaku może opóźnić tempo Twojego marszu w porównaniu z pieszą wycieczką latem. Na całodniowe trasy zabieraj ze sobą czołówkę, która wyposaży Cię w odpowiednie światło. Pamiętaj również o dodatkowych bateriach.

Źródło: Góry

|