Booking.com

Wielkanocne tradycje – Palmy wielkanocne

100%x280

Święto Wielkanocy – jedne z najbardziej oczekiwanych, wiosennych świąt – rozpoczyna Środa Popielcowa, podczas której w kościele zostajemy posypani popiołem ze spalonych ubiegłorocznych palm. Obchody związane z Wielkanocą rozpoczynają się w Niedzielę Palmową zwaną też Kwietną lub Wierzbną.

Niedziela Wielkanocna upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy, o czym przypominać ma święcenie palm, na wzór gałązek oliwnych, którymi witano Chrystusa. Zwyczaj nakazuje, aby poświęconymi palmami uderzać się nawzajem, skropić nimi dom święconą wodą, oraz… zjeść przynajmniej jedną bazię. Wszystkie czynności mają zapewnić zdrowie i dostatek na cały rok.

Palmy wielkanocne, są różnorodne pod względem koloru, wielkości, objętości, kształtu itd. Obecnie można je kupić na targowiskach, w kwiaciarniach, w marketach, czy nawet na stacjach benzynowych. Tradycje robienia palm wielkanocnych kultywuje się przede wszystkim na wsiach, gdzie zdobi się je bukszpanem i ozdabia własnoręcznie wykonanymi plecionkami z suszonych kwiatów, przeplatając wszystko kolorowymi wstążeczkami.

W Polsce istnieją tradycje robienia, a następnie obnoszenia w procesji wysokich, kilkumetrowych palm. Tradycje te szczególnie kultywowane są w Karpatach Zachodnich, na ziemi Sądeckiej, w okolicach Bochni, Wieliczki, i ich okolic. Południe Polski charakteryzują palmy z długich wierzbowych lub leszczynowych prętów, które zakończone są ozdobą wykonaną ze sztucznych kwiatów, bazi i kolorowych wstążek. Palmy kurpowskie tworzą kwiecisty słup, dodatkowo ozdobiony zielonym bukszpanem i kwiatami z bibuły. Ostatni – Wielki tydzień jest początkiem obchodów Świąt wielkanocnych.

 

 

|