Booking.com

Francja – zimowy wyjazd

100%x280

Mimo, iż  Francja nie należy do tych krajów, które Polacy chętnie wybierają na zimowe wakacje, (odległość z naszego kraju do ośrodków narciarskich to odległość około 2000 km. ), istnieje gro turystów, które mimo sporej odległości, wybierają właśnie ten kraj.

Stoki narciarskie

We Francji stosunkowo późno zaczęto budować stoki narciarskie – bo dopiero w latach 40, jednak  miejsca te nie odbiegają w swoich standardach od innych Europejskich kurortów. Obecnie znajduje się tam około 400 ośrodków które zlokalizowane są w samych Alpach, a także Pirenejach i Masywie Centralnym. Trasy te są utrzymane na bardzo wysokim poziomie. Jeśli warunki pogodowe pogarszają się,  pracownicy szybko i sprawnie zaprowadzają  porządek. Poza tym, francuskie stoki – posiadają jedne z najpiękniejszych  widoków. Turyści kilkakrotnie w ciągu jazdy, zatrzymują się, by podziwiać otaczające ich krajobrazy. Najważniejszych  ośrodki  leżą w południowo-wschodniej części Francji.  Są to m.in.:  Vallore Galibier, Meribel, Valmeinier, Tignes,  Serre Chevalier. Miejsca te przeznczone są nie tylko dla wymagających turystów, którzy chcą intensywnie spędzać czas. Są to również baseny, jacuzzi, sauny, wody termalne, snowparki, centra rozrywkowe,  sale zabaw, a także bary i restauracje. Stoki przygotowane są zarówno dla zaawansowanych narciarzy jak i dla tych, którzy stawiają tam pierwsze swoje kroki Na niektórych stacjach, oprócz organizowanych imprez takich jak Sylwester, koncerty, organizuje się również pokazy sportów zjazdowych.

Noclegi

Myśląc o wyborze kwater, należy pamiętać, że im wyżej będziemy mieszkać, tym drożej zapłacimy.  Z drugiej jednak strony, mieszkając wysoko, nie tracimy, ani  czasu na dojazdy, ani pieniędzy, (dojazd skibusami do wybranych stacji to wydatek około 6 euro). Standardy we francuskich hotelach – jak wszędzie – posiadają różne standardy. Cechą wyróżniającą miejsca noclegowe są łózka piętrowe, które Francuzi umieszczają niemal we wszystkich  hotelach poczynając od klasy średniej w dół.

Transport

Cena  podróży samochodem jest porównywalna z kosztami przejazdu autokarem. W przypadku takiej formy przybycia do kraju  należy liczyć się również z dość wysokimi  kosztami parkingów, winiet., czy innymi wydatkami, które są nie do przewidzenia w tak długich podróżach. Ponadto bardzo ważny jest tu tzw. czynnik ludzki. Kierowca wybierający się długą podróż, musi albo zatrzymywać się na dłuższe odpoczynki, albo jechać na zmianę z innym kierowcom. Dodatkowo musi znać przepisy obowiązujące podczas drogi oraz posiadać wymagane dokument np. ważną polisę, opłaty za autostrady itd.Jadąc autokarem nie martwimy się ani o trasę, ani o ewentualne przygody spotkane na drodze. Trzeba też pamiętać, iż wybierając narty – jedziemy odpocząć, jadąc zaś tak długo przez ośnieżone trasy narażeni jesteśmy na stres i zmęczenie.  Ze względu na odległość większość turystów wybiera samolot. Jeśli kupimy bilety w promocji to koszt nie będzie  o wiele  droższy niż podróż autokarem. Czasami też może dorównywać ich cenom. Kartą przetargowa w tego typu porównaniu jest czas.  Nie trzeba chyba podkreślać, ile godzin jedzie się autokarem ile zaś leci się samolotem.

|