Booking.com

Podróż samolotem – jak wygrać ze stresem?

100%x280

Chęć poznawania świata, odwiedziny  przyjaciół,  czy rodziny  za oceanem często jest dla nas niemożliwa. Nie chodzi tu o zasób naszego portfela, czy brak odpowiednich dokumentów. Największą przeszkodą może być nieuzasadniony niczym lęk przed podróżą samolotem.

Kiedy odczuwasz nieuzasadniony lęk

Istnieje nieuzasadniony lęk, który nie pozwala zwiedzać świata, odwiedzać krewnych, czy brać udziału w różnych międzynarodowych koncertach, czy spotkaniach.  Niemal co trzecia osoba cierpi na tzw.: awiofobię czyli paniczny lęk przed lotem. Lęk przed lataniem nie jest jednak związany z samym faktem lotu, lecz  z tym co może się wydarzyć. – tak myśli osoba, która cierpi na ten rodzaj lęku.  Zamiast cieszyć się kolejną przygodą wżyciu, czekającą ja gdzieś za oceanem – osoba ta roztacza czarne wizje, „jak to będzie kiedy będziemy spadać?”. Warto pomóc sobie czasem w takich przypadkach.

Patrz na statystyki

Na przykład trzeba zapoznać się ze statystykami, oraz z informacją jak działa samolot. Można porównać  sobie ilość ludzi ginących w wypadkach samochodowych, a tych co umierają z powodu katastrof lotniczych.( na całym świecie samolot startuje co kilka sekund, a tylko kilka, kilkanaście wypadków rocznie psuje im statystykę). Różnica jednak polega na tym, że o wypadkach  lotniczych mówi się w mediach, są niejaka sensacją danego czasu. Bardzo często użycie słowa „katastrofa”, gdzie w przypadku zdarzeń samochodowych używa się słowa „wypadek”.

Warto więc pamiętać, zapisać sobie dla otuchy na kartce: statystki są po stronie samolotu. Zawsze.

Gdy słyszysz głosy…

Nie bój się. Szmery, szumy, dudnienie, huk podczas startu. Odgłosy te nie stanowią żądnego zagrożenia. W przypadku jazdy samochodem, pociągiem czy metrem również towarzyszą na różnego rodzaju dźwięki.  W samolocie dochodzi do takich czynności jak chowanie podwozia, zmiana mocy silników, hamowanie itp. Ponadto bardziej niż w innych środkach lokomocji słychać pracę silnika. Gorzej było by, gdybyśmy go przestali słyszeć…;-)

Turbulencje, mgły? To normalne

Podróż  samolotem często zakłócają turbulencje, które są zmorą dla takich podróżników jak Ty. I tu odpowiedź na to zjawisko jest bardzo prosta. Czasem nie da ich się ominąć i samolot musi unieść się gwałtowniej w górę. Pilot na kilka sekund przed turbulencją informuje pasażerów o tym, prosząc jednocześnie o zapięcie pasów. Zapięcie ich nie jest związane z nadchodząca katastrofą tylko z tym, żeby np. nie uderzyć się  w głowę podczas „podskakiwania” maszyny. Mgieł – które są zmorą podróżujących, nie należy się obawiać.  Nawet  przy największej i najbardziej gęstej mgle  pilot potrafi wylądować – w pas startowy trafia dzięki urządzeniu naprowadzającemu ILS.

Nie tyko pilot odpowiada za lot

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że samolot to nie „latająca zabawka”. To nowoczesna maszyna, za której sterami siedzą nie tylko najlepsi piloci, którzy cały czas wspierani są przez kontrolerów o niekiedy znakomitych  umiejętnościach przewidywania wszelkiego ryzyka. Pracownicy czuwając nad bezpieczeństwem naszego lotu pomaga  masa nowoczesnych technologii

Pamiętaj, każda „fobia” jest irracjonalna. Być  może świadomość tej irracjonalności, oraz fakty na temat latania sprawią, że latanie będzie twoim ulubionym środkiem lokomocji?

|