Booking.com

Jak podróżować autostopem?

100%x280

„Jedziemy autostopem, jedziemy autostopem.

W ten sposób możesz bracie przejechać Europę.

Gdzie szosy biała nić, tam śmiało bracie wyjdź.

I nie martw się co będzie potem”

W tej piosence Karin Stanek w idealny sposób pokazuje fenomen autostopu. Jeśli jesteś już wprawionym autostopowiczem lub dopiero zamierzasz w tej sposób przebyć swoją trasę to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Sprawdź jak podróżować autostopem.

Jakie korzyści płyną z podróżowania autostopem?

Podróżowanie autostopem to przede wszystkim wielka przygoda. Przy okazji jest to najtańszy i najprostszy sposób na podróżowanie w inny niż tradycyjne podróżowanie. Planujesz zostać autostopowiczem? Wybierz najpierw krótsze trasy po Polsce i przekonaj się sam jak fajna to może być przygoda.

Oprócz względów ekonomicznych autostop może być czymś w rodzaju „terapii”. W świecie, gdzie wszyscy są zabiegani i nie mają na nic czasu, autostop sprawia, że zaczynasz dostrzegać wiele aspektów życia. Zwalniasz i  zaczynasz dostrzegać piękne chwile. Masz do czynienia ze zwykłą ludzką dobrocią i zwiedzasz przeróżne miejsca.

Wielkim pozytywem jest sposób samego podróżowanie. W przypadku zwykłej podróży wiele kilometrów możesz spędzić sam. W autostopie tak nie jest. Wielką zaletą takiego podróżowania jest możliwość spotykania i poznawania nowym ludzi. Co w tym fajnego? Nigdy nie wiesz na kogo trafisz i to jest niesamowite.

Czy to jest bezpieczne?

Temat autostopu w różnych kręgach oceniany jest bardzo negatywnie. Bo jak to jest podróżować autostopem, gdzie na każdym kroku można zostać zamordowanym lub zgwałconym? Paranoja strachu została wymyślona przez ludzi, którzy nigdy tak nie podróżowali lub nasłuchali się kłamstw od innych. Prawdą jest, że wsiadanie do pojazdu z obcym człowiekiem jest ryzykowne, ale nie można z góry zakładać, że każdy jest mordercą. Najczęściej okazuje się inaczej. Z pozoru groźnie wyglądający kierowcy są bardzo mili i sympatyczni. Podróż i rozmowa z nimi może być bardzo przyjemnym elementem podróży. Dlatego decydując się na autostop nie słuchajmy rad i opinii tych, którzy o takim podróżowaniu słyszeli tylko z opowiadań i „miejskich legend”.

Ile trwa łapanie stopa?

Jest to najczęściej zadawane pytanie. Przeglądając blogi i wypowiedzi autostopowiczów można stwierdzić, że wystarczy kilka minut i już rozpoczynamy swoją podróż. Czy istnieją jakieś specjalne techniki łapania stopa? Oczywiście, że tak:

  • Trasa wylotowa z miasta. W tym miejscu najlepiej jest zacząć. Pamiętajmy, by wybrać miejsca bezpieczne, gdzie bez problemów będzie się mógł zatrzymać kierowca. Najlepiej wybrać zatoczki lub duże pobocza.
  • Najpopularniejsza metodą jest słynny „kciuk w górę”. Dodatkowo warto mieć napisaną kartkę z miejscem docelowym. Dzięki temu mamy większą szansę na złapanie kierowcy, który nie zatrzyma się i nie wysadzi nas po np. 5 km.
  • Podczas podróży zagranicznych bardzo dobrze sprawdzają się stacje benzynowe. Kierowcy na postoju chętnie zabierają autostopowiczów, którzy rozmową mogą umilić długie godziny za kierownicą. Pamiętajmy, że pierwsze wrażanie jest bardzo ważne. Zawsze uprzejmie rozpoczynajmy rozmowę i zachowujmy się w przyzwoity sposób.

Autostop to przygoda, który powinien przeżyć każdy kto ceni sobie podróżowanie i łapanie pięknych chwil. Nie martwiąc się o nic możemy wyjechać w dowolne miejsce. Jeśli więc planujesz takie podróżowanie to pamiętaj, że autostop to styl życia. Daj porwać się tej metodzie podróżowania i spędź niesamowicie swoje wolne dni.

|