Booking.com

Lazurowe Jezioro w Wielkopolsce

100%x280

Czysta woda o lazurowym zabarwieniu, przepiękna pogoda i krajobrazy.. Brzmi to jak opis chorwackiego kurortu. Niestety nie każdego stać na takie luksusy. Istnieje jednak alternatywa. W Polsce mamy również tak przepiękne miejsca. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje Lazurowe Jezioro w Wielkopolsce. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym ciekawym miejscu? Przeczytaj ten artykuł.

Lazurowe Jezioro w Wielkopolsce, zwane również Osadnikiem Gajówka znajduje się nieopodal Lasek i Psar. Jest to sztucznie utworzony zbiornik wodny o powierzchni ponad 100 ha. Do lat 70. XX w. w tym miejscu było wyrobisko KWB Adamów. Dzisiaj to miejsce należy do Elektrowni Adamów i służy jako składowisko popiołu i żużlów. Na skutek ich ciągłego dostarczania, woda nasycona jest węglanem wapnia, dzięki czemu zawdzięcza tą niesamowitą barwę.Booking.com

Lazurowe Jezioro w Wielkopolsce

Niestety w Osadniku Gajówka nie można się kąpać, ze względu na skład wody, który jest silnie zasadowy (ma odczyna 12pH). Również chodzenie brzegiem w niektórych miejscach jest niebezpieczne, ze względu na ich grząskie brzegi. Nie zmienia to jednak faktu, że Lazurowe Jezioro w Wielkopolsce odwiedza mnóstwo turystów. Znajduje się ono na ścieżce rowerowej. Po północnej stronie zbiornika znajduje się położony 115 m n.p.m. punkt widokowy, z którego doskonale widać całą Gajówkę.

Źródło: turystyka.wp.pl

|