Booking.com

Niebiańska rzeka – Rio Celeste

100%x280

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na Kostaryce z pewnością jest rzeka Rio Celeste. Turystów przyciąga tutaj jej niesamowita barwa, która jest wręcz błękitna. Skąd tak przepiękne zabarwienie wody? Dowiesz się tej tajemnicy w tym artykule.

Rzeka Rio Celeste znajduje się na północy Kostaryki w Parku Narodowym Wulkanu Tenorio. Słynie ona głównie z turkusowego koloru wody oraz przepięknych otaczających lasów deszczowych. Barwa wody od lat stanowiła zagadkę dla wielu naukowców. Wiele osób podejrzewało, że wody rzeki mają w składzie chemicznym substancje, które mogłyby ją barwić na turkusowy kolor. Podejrzewano o to miedź, węglan wapnia czy siarkę. Nie w tym jednak tkwi tajemnica koloru wody.Booking.com

Rio Celeste – skąd ten błękit?

Jak się okazało, to nie chemia odpowiada za barwę wody, ale fizyka! Jak wykazały ostatnie badania turkusowa barwa wody spowodowana jest kamieniami, które znajdują się na dnie rzeki. Są one bowiem pokryte glinokrzemianem – związkiem chemicznym w skład którego wchodzą aniony glinu, krzemu i tlenu. Na skutek tego przepływająca woda odbija światło słoneczne w całkowicie inny sposób niż normalnie. Kamienie na dnie rzeki Rio Celeste odbijają błękit na skutek czego dochodzi do iluzji optycznej i oszukania naszego zmysłu wzroku.

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl

|