Booking.com

Jak obchodzi się wiosnę w różnych krajach świata?

100%x280

Już w poniedziałek (20 marca) przyjdzie do nas astronomiczna wiosna. Ten dzień obchodzony jest bardzo różnorodnie na całym świecie. W Polsce np. dzieci topią marzannę czy urządzają sobie wagary w szkole. W tym artykule dowiesz się, jak obchodzi się wiosnę w różnych krajach świata.

Hiszpania 

W Hiszpanii, w odróżnieniu od Polski przywitanie wiosny odbywa się nieco wcześniej, ponieważ 19 marca. Tego dnia obchodzone jest święto ognia zwane Las Fallas. Podczas obchodów główną rolę odgrywa ogień pod różnymi postaciami. Mieszkańcy Hiszpanii tworzą specjalne rzeźby (tzw. ninots) z kartonu, wosku czy drewna, które następnie palą w ogromnym ognisku. W ten sposób żegnają się z zimą. Obchodom tego święta towarzyszą również pokazy petard i fajerwerków.

Szwajcaria

Podobnie jak w Hiszpanii, Szwajcarzy przygotowują ogromną kukłę (tutaj bałwana, tzw. Böögg), którą następnie palą w ognisku. Jednak poza zwykłymi materiałami budowlanymi, kukła kryje w sobie również materiały wybuchowe, które zapewniają spektakularne efekty.Booking.com

Japonia

Każdy z pewnością słyszał określenie, że Japonia jest krajem kwitnącej wiśni. To właśnie wiosną drzewo te pokrywa się przepięknymi, jasnoróżowymi pąkami. Japończycy nadejście wiosny celebrują podziwiając właśnie urodę drzewek.

Bułgaria

Bułgaria ma bardzo ciekawą tradycję, jeśli chodzi o nadejście wiosny. Pierwszy dzień tej pory roku obchodzony jest 1 marca, czyli w dzień Babci Marzec czy Babci Marty (Martenica). Zgodnie z powieściami, Babcia Marta to nieprzyjemna kobieta, która nie chciała dopuścić do nadejścia wiosny. Stąd Bułgarzy tego dnia wykonują przeróżne ozdoby z czerwonej i białej włóczki, aby udobruchać Babcię Martę. Zgodnie z tradycją obdarowują tymi ozdobami bliskie osoby, które muszą je nosić przy sobie dopóki nie ujrzą pierwszego bociana czy jaskółki.

 

|