Booking.com

Jak podróżować autostopem?

100%x280

„Jedziemy autostopem, jedziemy autostopem.

W ten sposób możesz bracie przejechać Europę.

Gdzie szosy biała nić, tam śmiało bracie wyjdź.

I nie martw się co będzie potem”

 

Podróżowanie autostopem to z pewnością ciekawa forma zwiedzania świata. Autostop pozwala zaoszczędzić pieniądze, które trzeba wydać na różne środki transportu, a przy okazji jest okazją do poznania niesamowitych ludzi. Sprawdź jak podróżować autostopem. Może tegoroczne wakacje spędzisz w taki sposób?

Autostop to wiele korzyści

Autostop to przede wszystkim przygoda. Jest to również najtańszy sposób na podróżowanie. Jeśli dopiero planujesz rozpocząć takie wycieczki zacznij od krótkich tras w Polsce. Będzie to ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Wszyscy „doświadczeni” autostopowicze często zauważają, że takie podróżowanie jest w pewnym sensie ucieczką od obecnego świata. W czasach, gdzie wszyscy są zabiegani i nie mają na nic czasu, autostop sprawia, że zaczyna dostrzegać się wiele innych aspektów życia i zaczyna się po prostu cieszyć chwilą. Oprócz tego autostopowicze często spotykają się ze zwykłą ludzką dobrocią i życzliwością. Wielką zaletą takiego podróżowania jest możliwość spotykania i poznawania nowym ludzi. Co w tym fajnego? Nigdy nie wiesz na kogo trafisz i to jest niesamowite.

Co z bezpieczeństwem?

Każdy autostopowicz spotkał się z sytuacją, gdy o swoim pomyśle poinformował rodziców. Mama z pewnością jako jeden z argumentów negujących ten pomysł było to, że z pewnością ktoś nas zamorduje lub okradnie. Temat autostopu jest różnie oceniany. Często „paranoja strachu” jest wymyślana przez osoby, które nigdy tak nie podróżowały i słuchały „miejskich legend”. Prawdą jednak jest, że wsiadanie do pojazdu z obcym człowiekiem jest ryzykowne, ale nie można z góry zakładać, że każdy jest mordercą. Często okazuje się, że z pozoru groźnie wyglądający kierowca jest bardzo miły i sympatyczny. Podróż i rozmowa z może być bardzo przyjemnym elementem podróży. Dlatego decydując się na autostop nie słuchajmy rad i opinii tych, którzy o takim podróżowaniu nie wiele wiedzą.

Ile mam czekać?

Ile trzeba czekać na złapanie okazji? To pytanie chyba najczęściej pada wśród wszystkich tematów związanych z autostopem. Tak naprawdę to jest loteria. Na blogach podróżniczych autostopowicze zapewniają, że wystarczy kilka minut do rozpoczęcia podróży. Podawane są również specjalne techniki, które pozwalają na szybkie złapanie stopa. Do najpopularniejszych należą:

 

  • Rozpoczęcie na trasie wylotowej z miasta. To tutaj wszystkie się zaczyna.Pamiętajmy, by wybrać miejsca bezpieczne, gdzie bez problemów będzie się mógł zatrzymać kierowca. Najlepiej wybrać zatoczki lub duże pobocza.
  • Kciuk w górę. Ten znak zna każdy. Dodatkowo warto mieć napisaną kartkę z miejscem docelowym. Dzięki temu mamy większą szansę na złapanie kierowcy, który nie zatrzyma się i nie wysadzi nas po np. 5 km.
  • Podczas podróży zagranicznych bardzo dobrze sprawdzają się stacje benzynowe. Kierowcy na postoju chętnie zabierają autostopowiczów, którzy rozmową mogą umilić długie godziny za kierownicą. Pamiętajmy, że pierwsze wrażanie jest bardzo ważne. Zawsze uprzejmie rozpoczynajmy rozmowę i zachowujmy się w przyzwoity sposób.

Podróżowanie autostopem to nie tylko sposób na podróż. To także styl życia, która polega na łapaniu pięknych chwil. Nie martwiąc się praktycznie o nic można dojechać w dowolne miejsce. Autostop to „stan umysłu”, który sprawi, że wakacje staną się niesamowitym przeżyciem.

 

|