Booking.com

Pojezierze lubuskie rajem dla turystów

100%x280

Gigantyczne poniemieckie fortyfikacje, najwyższa na świecie figura Chrystusa, najstarszy w Polsce festiwal filmowy. Do tego porośnięte lasami wzgórza i niemal… 500 jezior z krystalicznie czystą wodą. Pojezierze Lubuskie bo o nich mowa nazywane są „lubuskimi Mazurami”. Czy zasługują na takie porównanie?

 

Z pewnością tak. Pojezierze Lubuskie ma dostatecznie wiele atutów, by stać się rozpoznawalną marką nie tylko w kraju ale i na całym świecie. Często zwane „Lubuskimi Mazurami” zachwycają  o każdej porze roku.

 
Ponad 500 akwenów wodnych na terenie jednego województwa !

 
Większość akwenów schowana jest wśród porośniętych lasami wzgórz, a jeziora mają krystalicznie czystą wodę. Ozdobą obszarów rozciągających się w pobliżu granicy z Niemcami są jeziora rynnowe, jak Niesłysz, czy Błędno oraz Puszcza Rzepińska, latem i jesienią – pełna grzybów. Najwyższe wzniesienie – położony w pobliżu Łagowa Bukowiec sięga 230 metrów n.p.m.

 
Łagowski Park Krajobrazowy

 
W 1985 roku w obrębie pojezierza ustanowiony został Łagowski Park Krajobrazowy. Miejsca te są idealne na wypoczynek, nie tylko dla tych, co kochają aktywnie spędzać czas. Dla tych którzy wolą poczytać książki zamiast korzystać za trakcji w postaci ścieżek rowerowych, jezior pełnych rowerów wodnych, kajaków i łódek z wędkarzami – miejsce te oferuje zaciszne ośrodki w głębi lasu. Z myślą o lubiących nordic walking wyznaczone zostały trakty o łącznej długości 800 kilometrów. Działają też wypożyczalnie sprzętu: kijków, rowerów, kajaków. Pojezierze Lubuskie to jednak nie tylko przyroda.W Łagowie Lubuskie Lato Filmowe to impreza z 45-letnią tradycją,podczas, której do miasta zjeżdżają wybitni filmowcy nie tylko z kraju ale i z różnych części świata. Podczas imprezy spotkania i projekcje  odbywają się codziennie nie tylko w łagowskim amfiteatrze, ale w innych miejscach na teranie całego miasteczka.

 

Zamek w Łagowie wybudowano w XIV wieku, ale z tego okresu pozostała tylko jedna z sal  i okazała wieża

 

Pozostałe fragmenty zamku przebudowano na styl barokowy w XVIII wieku. Właścicielami zamku przez ponad 400 lat byli zakonnicy Joannici, następnie przez pewien okres czasu stał się własnością bogatych rodów branderbuskich. Zadbany zamek pełni obecnie funkcje komercyjne i nie jest udostępniany do zwiedzania. Mieści się w nim hotel o wysokim standardzie, restauracja i centrum konferencyjne. W sezonie turystom udostępniana jest wieża, z której rozciąga się urzekająca panorama lubuskiego krajobrazu. Miłośnikom X muzy Łagów zapewne kojarzy się z organizowanym w przyzamkowym parku przeglądem filmów fabularnych – Lubuskim Latem Filmowym, a żołnierzom – z położonym nieopodal poligonem w Wędrzynie.

 
Gigantyczna figura stoi na obrzeżach Świebodzina

 
Posąg ma wysokość 36 metrów i jest najwyższą na świecie rzeźbą przedstawiającą Jezusa. Pomnik stoi na 16 metrowym nasypie co składa się w całości na gigantyczny twór. Do tego należy doliczyć 16-metrowy sztuczny nasyp. Dla porównania, słynny Chrystus Odkupiciel z góry Corcovado w Rio de Janeiro liczy sobie 30 metrów (plus ośmiometrowy cokół).

 
Międzyrzecki Rejon Umocniony

 
Kompleks miał chronić wschodnie granice Rzeszy, między innymi przed czołgami. Zakończenie budowy pierwotnie było planowane na 1951 rok. Ostatecznie jednak inwestycję przerwano w 1938 roku, głównie z powodu zmiany niemieckiej doktryny wojennej. Jeden z największych na świecie systemów umocnień . Jest to kompleks bunkrów, który rozciąga się od Skwierzyny po linię Odry dawno już przestał pełnić funkcje militarne. Jego długość wynosi 80 kilometrów. System podziemnych korytarzy liczy 32,5 kilometra.

 
Rezerwat dla nietoperzy

 
Fortyfikacje to także raj dla miłośników nietoperzy. W chłodnych, mrocznych korytarzach każdego roku zimuje ich 30 tysięcy. Dlatego właśnie część MRU została objęta rezerwatem. Niespełna rok temu kompleks został też wpisany na listę zabytków.

|