Booking.com

Szlak Jaskiniowców koło Smolenia

100%x280

Jednym z nieoznakowanych przez PTTK szlaków jest Szlak Jaskiniowców koło Smolenia. Doceniły go jednak lokalne władze odpowiednio wprowadzając odpowiednie oznakowanie i umożliwiając zwiedzanie tej nieco zapomnianej już perełki. W tym artykule dowiesz się więcej o tym niezwykłym miejscu w Polsce.

Szlak Jaskiniowców koło Smolenia powstał w 2005 roku w gminie Wolbrom w woj. małopolskim. Jest to pieszy trakt turystyczny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Oznakowany jest kolorem zielonym, a jego pobliżu przebiegają również ciekawe szlaki takie jak szlak Orlich Gniazd (koloru czerwonego) oraz Warowni Jurajskich (koloru niebieskiego). Długość Szlaku Jaskiniowców wynosi około 10 kilometrów, a na całej trasie możemy poznać najpiękniejsze i mało znane zakątki obszaru Doliny Wodącej.Booking.com

Szlak Jaskiniowców koło Smolenia – ciekawe miejsca

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc są Skały Zegarowe wraz z jaskinią Zegar i Jasną. Z wierzchołka z najwyższej ze skał (ok. 486 m.n.p.m.) możemy podziwiać przepiękne widoki na pobliską miejscowość Smoleń oraz ruiny zamku Pilcza. W tym celu na szczycie Zegarowych Skał zamontowano drabinkę z metalowych prętów. Chętnie te skały odwiedzają również osoby chcące wspinać się po górach.

Kolejnym bardzo ciekawym elementem Szlaku Jaskiniowców jest Jaskinia Biśnik. Stanowi ona najstarsze polskie miejsce bytowania neandertalczyków. Archeolodzy odkryli ślady bytności istot przed neandertalskich mogących pochodzić sprzed 500-400 tysięcy lat. Na szczególną uwagę zasługują również Kyciowe Skały oraz Jama z jaskinią Jasną Strzegowską, gdzie znajduje się żywe źródło.

|